Bezpieczne użytkowanie sieci informatycznej wewnątrz firmy budujemy już na poziomie sprzętu, gdzie rozwiązania klasy NAC (Network Admission Control - Cisco) już na poziomie logowania do brzegowych urządzeń sieciowych sprawdza komputery pod kątem przynależności do sieci (MAC Adresy), typu podłączanego urządzenia, ważności sygnatur programów antywirusowych i aktualności patchy systemu operacyjnego które stanowią pierwszy element linii obrony tak, aby

- nie dopuścić do nieautoryzowanego logowania do systemu
- nie dopuścić nieodpowiednio zabezpieczonych komputerów do sieci.
- nie dopuścić do włamania przez znane już "dziury" systemowe i wirusy

Drugim elementem jest autoryzacja w systemie Active Directory, realizowana przy pomocy hasła (z zalecaną polityką zmian haseł), certyfikatu przechowywanego na karcie lub tokenu (RSA). Polityka dostępu do informacji AD zapewniać musi hierarchizację uprawnień do korzystania z poszczególnych zasobów sieci.

Trzecim elementem jest zabezpieczenie przed nieumyślnym lub umyślnym wyniesieniem danych z firmy. Z pomocą przychodzą rozwiązania klasy EndPoint Protection (Symantek) czy SecureDok, realizujące kontrolę dostępu urządzeń USB i CD/DVD, szyfrowanie pamięci przenośnych, płyt DVD, a także szyfrowanie dysków twardych notebooków.


Rozwiązaniem wysokiego bezpieczeństwa jest przeniesienie komputerów dostępowych całkowicie poza obszar potencjalnego działania osób fizycznych. Rozwiązanie takie oferuje wirtualizacja desktopów. W praktyce komputer (desktop) funkcjonuje wówczas jako obraz na terminalu dostępowym, podczas gdy jego fizyczne dane nigdy nie opuszczają Centrum Danych, w którym podobnie jak serwery chronione są rozwiązaniai wysokiego poziomu. Rozwiązanie takie (np. VMware View) gwarantują szereg unikalnych funkcjonalności, np. dostarczania desktopu w dowolne w zasadzie miejsce na świecie, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych, obniżeniu kosztów bieżącej obsługi i archiwizacji (korzystamy z mechanizmów już istniejących w centrach danych dla serwerów produkcyjnych).

AUTICON

 

ul. Strażacka 28

35-312 Rzeszów

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.